جک دنده ای

جک دنده ای

 

 جک دنده ای و کاربرد آن

جک به ابزار مکانیکی گفته می‌شودکه با باز شدن و بسته شدن پیچ یا دند و بکارگیری نیروی بسیار زیاد برای بلند کردن اجسام سنگین، به ما کمک می کند.
ار کاربردی ترین مثال‌های جک دنده ای، می‌توان به جک های دنده ای موجود در تعمیرگاه ها برای بلند کردن خودر، و جک های دنده ای کوچک که در هنگام پنچرگیری ایتفاه می‌شوند اشاره کرد.از جک دنده ای برای تعمیرات و در موارد دیگر برای بلند کردن اجسام در انبارها و کارگاهها استفاده می‌شود.
از اصلی تبرن و کاربردی ترین موارد استفاده ی جک دنده ای، کاربرد و نیاز آن در هر خودرو است که می تواند در سفرها بسیار کاربردی باشد. جک دنده ای یکی از مهمترین ابزارهایی است که هر فرد باید در صندوق عقب ماشین خود یکی داشته باشد تا در زمان سوراخ یا اصطلاحا پنچر شدن خودرو، بتواند پنچر گیری کند.
کاربرد جک دنده ای برای بلند کردن اشیا سنگین در ظرفیت های یک تا بیست تن است در واقع کاربرد اصلی جک دنده ای بلند کردن خودرو های مختلف برای انتقال و تعمیر است.
 

انواع جک ها
 

  • جک مکانیکی
  • جک هیدرولیک
  •  جک‌های سوسماری 
  • جک‌های روغنی
  • جک برقی
 

جک هیدرولیکی چیست ؟

شیوه ی کار جک های هیدرولیکی به این صورت است که دارای یک یا چند پمپ هیدرولیک هستند. زمانی که روی پدال آن فشار وارد می شود، روغن داخل لوله های آن به حرک در می‌آیند و پیستون به جلو حرکت می کند. این کار، نیروی زیادی برای بلند کردن اجسام از زمین تولید می کند. جک های هیدرولیکی، با استفاده از نیروی محرکه و با نیروی هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت استفاده از جک های هیدرولیک این است که به دلیل استفاده از نیروی هیدرولیک، نیاز کمتری برای بلند کردن اجسام سنگین لازم است. به علاوه اینکه استفاده از این جک ها بسیار آسان است و به انرژی زیادی احتیاج ندارند.
 

جک سوسماری چیست ؟

جک سوسماری، نوعی جک هیدرولیک ازانواع دیگر جک های هیدرولیک است و قدرت بیشتری برای بلند کردن اجسام سنگین تر دارند.علاوه بر این در هنگام بلند کردن و پایین آوردن ماشین، انرژی کمتری مصرف می شود و کار سریعتر پیش می رود. در بیشتر کارگاه ها و تعمیرگاه های مکانیکی، جلوبندی سازی مورد استفاده قرار می گیرند.
جک های سوسماری به راحتی جلو یا عقب ماشین را از زمین بلند می کنند. با این حال به دلیل وزن زیادی که دارند به راحتی قابل جابجایی نیستند و برای قرار گرفتن در داخل ماشین نیز، مناسب نیستند.
جک هیدرولیک روغنی چیست ؟
جک هیدرولیک روغنی از دو قسمت ساخته شده است و از نظر اندازه بسیار کوچک است. در نتیجه این اندازه کوچک، حمل جک هیدرولیکی روغنی را آسان می کند. جک هیدرولیک روغنی دارای پیچ هایی است که برای تنظیم، افزایش یا کاهش ارتفاع دستگاه از روی زمین استفاده می شوند. این نوع از جک، بیشتر برای وسایل نقلیه سنگین و سبک استفاده می شود. در جک هیدرولیک روغنی دارای برجستگی هایی در زیر است که به ایمن سازی دستگاه کمک می کند.
 

جک برقی چیست ؟

نسل جدید جک های موجود در بازار، جک های برقی هستند که در برند های مختلف می‌توان آن‌ها را در بازار پیدا کرد. استفاده از جک های برقی می تواند به این صورت باشد که با اتصال آن به فندک اتومبیل، می‌توانیم ماشین خود را برای چند ثانیه از زمین بلند کنیم.
جک های برقی از نظر ابعاد و وزن بسیار کوچک هستند. کوچک بودن جک های برقی باعث اشغال کمترین فضا در صندوق عقب و استفاده آسان می شود. از ویژگی‌های جک برقی این است که به کمترین میزان انرژی نیاز دارند.
با استفاده از جک برقی، می‌توان لاستیک ماشین را به راحتی، در کمترین زمان و با کمترین انرژی، عوض کرد و نیاز به نیروی کمکی هم نداشته باشیم.
 

جک مکانیکی چیست ؟

جک مکانیکی نیاز به قدرت بدنی بسیار بالایی برای استفاده نیاز دارد. باز جک مکانیکی برای بلند کردن، یا باز کردن درب اتومبیل، استفاده می شود. علاوه بر آن با باز و بسته شدن دنده یا پیچ و مهره برای جمع شدن یا تعمیرات جزئی استفاده می شود.
 

تفاوت جک اتومات و دستی

برای استفاده از جک های دستی و برای استفاده از آن، نیاز به قدرت بدنی انسان می‌باشد. نیرو و فشار لازم، باید به دسته ی اهرم گونه وارد شود. ولی در نوع اتوماتیک، انسان فقط به عنوان ناظر، کار جک اتومات را نظارت و رهبری می کند. نیروی اولیه از نقطه ای غیر انرژی انسان، مانند برق تامین می شود.